IEC/EN 60335-2-12 Elektrikli Isıtma Kapları, Tabakları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-12 Elektrikli Isıtma Kapları, Tabakları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-12 standardı, elektrikli ısıtma plakaları, ısıtma tepsileri ve yiyecek veya kapları sıcak tutma amaçlı ev aletleri ve benzeri ekimanın güvenliği ile ilgilidir ve bu cihazların olması gereken voltaj değeri 250 volttan fazla değildir.

IEC/EN 60335-2-12 Elektrikli Isıtma Kapları, Tabakları

Normal ev kullanımına yönelik olmayan, ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftlikte meslekten olmayan kişiler tarafından kullanılması amaçlanan ekipmanlar da insanlar için birer tehlike kaynağı olacağından, bu standardın kapsamı dahilindedir.

Uygulanabildiği kadarı ile IEC/EN 60335-2-12 standardı, evde ve çevresinde, insanların kullandığı elektrikli ısıtma kapları ve tabakların ortak tehlikeleri ile ilgilidir. Bu yüzden bu standardın temel amacı, çocuklar dahil tecrübe ve bilgi eksikliği olan, fiziksel, duyusal veya zihinsel yeteneklere sahip kişilerin ya da bu cihazlar ile oynayan çocukların güvenliğini sağlamaktır.

Şu sayılan ekipman ve cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: tekstil malzemesi gibi esnek malzemeden yapılmış ekipman, sadece toz, buhar veya gaz gibi korozif veya patlayıcı bir atmosferin olduğu yerlerde kullanılması amaçlanan cihazlar ve sadece ticari yiyecek içecek veya endüstriyel kullanım için tasarlanan cihazlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-12 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-12: Isıtma tabakları, kapları ve benzeri cihazlar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-12 Elektrikli ısıtma kapları, tabakları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-12 Elektrikli ısıtma kapları, tabakları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp