IEC/EN 60204-1 Makinalarda Güvenlik - Makinaların Elektrik Donanımı - Bölüm 1: Genel Kurallar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60204-1 Makinalarda Güvenlik - Makinaların Elektrik Donanımı - Bölüm 1: Genel Kurallar

IEC/EN 60204-1 standardı, birlikte ve bir düzen içinde çalışan bir grup makina da dahil olmak üzere, çalışırken el ile taşınabilir olmayan makinalar ve elektrikli, elektronik ve programlanabilir elektronik ekipman ve sistemler için geçerlidir. Bu standart aynı zamanda elektriksel devrelerin güvenliği konusunda Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan 2006/42/EC sayılı makina direktifi tarafından belirlenen koşulların sağlanması durumunu da kapsamaktadır.

IEC/EN 60204-1 Makinalarda Güvenlik - Makinaların Elektrik Donanımı - Bölüm 1: Genel Kurallar

Son yapılan revizyon çalışması ile standarda bazı önemli teknik değişiklikler getirilmiştir. Örneğin, güç sürücü sistemlerini içeren uygulamalara, elektromanyetik uyumluluğa (EMC) ve aşırı akım koruma durumuna yönelik gereklilikler getirilmiş ve elektrikli ekipmanın kısa devre akım derecesinin belirlenmesi için koşullar tespit edilmiştir.

IEC/EN 60204-1 standardının kapsamına giren başlıca makina grupları şunlardır: gıda işleme makinaları, ağaç işleme makinaları, saç işleme makinaları, inşaat makinaları, tekstil makinaları, baskı, kağıt ve karton makinaları ve ambalaj makinaları. Bu tür makinalarda standardın öngördüğü güvenlik testlerinin yapılması zorunludur.

Kısaca bu standart, alçak gerilim yönetmeliği (LVD) esasları gereğince, 50 ile 1000 volt arası alternatik akım ve 75 ile 1500 volt arası doğru akım anma gerilim değerlerinde çalışan makina ve ekipmanlara uygulanmaktadır.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60204-1: 2018 Makinalarda güvenlik - Makinaların elektrik donanımı - Bölüm 1: Genel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60204-1 standardı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60204-1 standardı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp