Yük Dayanımı Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Yük Dayanımı Testleri

Bir ürün veya malzemenin belli yükler altında nasıl performans gösterdiğini ve nasıl davrandığını belirlemek amacı ile yük dayanım testleri yapılmaktadır. Yük testleri ve performans testleri, genel tasarımın bir uzantısıdır. Bu testler ile bir ürün veya malzemenin başından itibaren uygulanabilirliği belirlenmiş olmaktadır. Bu şekilde ürün veya malzeme tasarımına ve yapısına güvenilir bir performans kazandırılmış olmaktadır.

Yük Dayanımı Testleri

Sıkıştırma ve baskı testleri, bir malzemenin sıkıştırma kuvvetini ve ezilme direncini belirlemek için yapılmaktadır. Bu malzemeye belli bir sıkıştırma kuvveti uygulandıktan ve bir süre tutulduktan sonra geri dönüş kabiliyetini belirlemek için çok yaygın uygulanan bir test yöntemidir. Bu testlerde malzemenin bir yük altındaki davranışı belirlenmektedir. Yani bir malzemenin belli bir yükün baskısına dayanabileceği en yüksek stres tespit edilmektedir. Bu çerçevede olmak üzere yük altındaki bir malzemenin bozulma ve ezilme gösterdiği maksimum yük değeri, eğilme değeri, sertlik değeri, ofset verim değeri, stres değeri ve gerginlik değeri tespit edilmektedir.

Dış kuvvetlerin etkisi altında kalan malzemeler çoğu zaman davranış şekli bozukluğu gösterir ve malzemede şekil değişiklikleri meydana gelir. Bu durum malzemenin mekanik özellikleri ile ilgilidir. Mekanik özellikler, hem malzemenin atomlar arası bağ kuvvetleri hem de malzemenin iç yapısının etkisi ile oluşmaktadır.

Bir yük altında kalan malzemelerde gerilmeler oluşur. Yük çok güçlü değilse, geçici şekil değişiklikleri olur (elastik şekil değiştirme), ancak yük belli bir sınır değerinin üzerinde ise kalıcı şekil değişiklikleri olur (plastik şekil değiştirme). Yük dayanım testleri ile malzemenin bu özellikleri belirlenmektedir.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında yük dayanımı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen yük dayanımı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp