Yoğunluk Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Yoğunluk Testleri

Günümüzde birçok sektörde, mekanik kararlılığı geliştirmek, kalıcı deformasyona direnç kazandırmak, nem penetrasyonunu düşürmek, yorulma direncini arttırmak ve düşük sıcaklıkta çatlama potansiyelini azaltmak için malzeme yoğunluğu dikkat edilmesi gereken bir faktör olmaktadır. Yoğunluk bir cisminin kütlesinin kapladığı hacme oranıdır ve hacim başına kütle birimleri cinsinden ifade edilmektedir. Bir maddenin yoğunluğu mevcut madde miktarına bağlı değildir.

Yoğunluk Testleri

Bir numunenin yoğunluğunu ölçmek için, numunenin hem kütlesinin hem de hacminin belirlenmesi gerekmektedir. Hacmi belirleme yöntemleri katı ve sıvılarda farklı olmaktadır. Sıvılar, içinde bulundukları kapların şeklini alabildiği için, sıvının hacmini ölçmek için dereceli silindir veya hacimsel bir şişe gibi cam malzemeler kullanılmaktadır. Düzensiz şekilli bir katının hacmi ise, bir sıvının içine batırılarak tespit edilmektedir. Hacimdeki artış miktarı katının hacmine eşittir.

Genel olarak, tüm maddelerin bir kütlesi vardır ve bir hacim kaplar. Bir maddenin yoğunluğu, sabit sıcaklık ve basınç altında hep aynıdır. Yoğunluk, bir maddenin karakteristik özelliğidir. Muhtemel referans yoğunlukları listesi kullanılarak, bilinmeyen bir saf maddeyi tanımlamak için, yoğunluk değerleri tespit edilmektedir. Örneğin, metaller arasında ayrım yapmak için yoğunluk değeri kullanılmaktadır. Çok düşük veya çok yüksek kütlenin istendiği durumlarda, yoğunluk kritik bir malzeme özelliğidir. Malzeme mühendisleri, malzemelerin yoğunluk ölçümlerini dikkate almak zorundadır. Örneğin, dizüstü bilgisayarların gövdeleri, yoğunluğu çok düşük metallerden biri olan alüminyumdan yapılmaktadır. Hafif tenis raketleri de düşük yoğunluklu metal olan titanyum içermektedir.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında yoğunluk test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen yoğunluk test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp