Ses Yalıtımı ve Geçirgenliği Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Ses Yalıtımı ve Geçirgenliği Testleri

Yapılarda veya yapının belli bölümlerinde, malzemelerin sesleri yutması ve iç ve dış gürültü kaynakları için ses yalıtımı sağlaması yapı sektöründe önemli konulardan biridir. Günlük yaşamda her an karşılaşılan gürültü kirliliği, hem insanları etkileyen hem de çevre kirliliği yaratan önemli bir faktördür. Bu etkiler uzun süreli birikimler sonucu insan yaşamında ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Ses Yalıtımı ve Geçirgenliği Testleri

Her gün artan şehirleşme ile birlikte gürültü düzeyi de artmaktadır ve gürültü açısından konforlu yapılar oluşturmak için ses yalıtımı ve geçirgenliği konusu daha önemli hale gelmiştir. Binaların ses yalıtım performansı, doğrudan dış gürültünün şiddeti ile ilgilidir. Binalarda pencereler, ses geçişine karşı en savunmasız yerler olarak görülmektedir. Bu nedenle bina dış cephesinde ne kadar cam varsa ses geçirgenliği o oranda artar.

Diğer yandan bir malzemenin ses geçişine direnci birçok faktöre bağlıdır. Bu yüzden yapı elemanlarının ses yalıtım performanslarını anlamanın en güzel yöntemi, malzemenin yüzeysel kütleleri esas alınarak bir takım hesaplamalar yapmaktadır.

Yapı sektöründe ses yaltımı ve geçirgenlik sağlamak için yalıtımlı ve yalıtımsız yapı malzemeleri kullanılmaktadır. Bunları üreten firmalarda bu testlerin yapılması yapı elemanlarından beklenen işlevin sağlanması bakımından önemlidir.

Gürültünün insan sağlığı ve konforu üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Vücutta kan basıncının yükselmesine, kasların istem dışı kasılmasına ve huzursuzluk ve sinirlilik gibi psikolojik etkilere neden olmaktadır. Aynı zamanda çalışma veriminin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle gürültü ile mücadele kaçınılmazdır ve yapılarda ses yalıtımı gerekmektedir.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında ses yalıtımı ve geçirgenliği test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen ses yalıtımı ve geçirgenliği test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp