Renk Stabilitesi Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Renk Stabilitesi Testleri

Bir lambanın renk özellikleri, tutarlı renk sıcaklıkları ile üretilmiş olsalar bile, bu lambaların ömrü boyunca zaman içinde değişebilir. Renk stabilitesi veya renk kararlılığı, bir ışık kaynağının zaman içinde renk özelliklerini sürdürme yeteneği olarak açıklanmaktadır. Aydınlatma renk özelliklerinin değişmesi, zamanla renk kayması görülmesi, bir arıza olarak kabul edilmektedir. Renk kayması veya değişimi, bir ışık kaynağının spektral çıktısında önemli bir değişiklik olması durumudur. Bu durum renk sıcaklığı ve renk oluşturma özelliklerinde bir değişikliğe neden olmaktadır. Renk değişimi, çalışma koşulları yüzünden veya paketlemedeki fiziksel değişikliklerin bir sonucu olarak kalıcı olabilir. Kalıcı ve belirgin bir renk kayması durumunda, yani renk stabilitesinin bozulması durumunda, üretici firma tarafından garanti edilen şartnamelere artık uyulmamış olduğu için, bu durum bir hata olarak kabul edilmektedir.

Renk Stabilitesi Testleri

Renk stabilitesi, uygulamanın yerine ve şekline göre değişmektedir. Örneğin bir müze veya sergi salonu aydınlatmasında son derece önemliyken, bir sokak aydınlatmasında belli ölçüde kabul edilebilir. Renk dengesi, bir hastanede veya gıda üretimi yapan bir tesiste de son derece önemlidir.

Renk stabilitesini bozan başlıca nedenler, ambalaj malzemeleri, armatür yapısı ve uygulama hatalarıdır. Armatürlerin paketlenmesinde kullanılan ambalaj malzemeleri ve bunların üretim yöntemleri, zaman içinde renk stabilitesine zarar vermektedir. Aynı şekilde, armatürleri monte etmek için kullanılan silikonlar veya plastikler de ürünün renk değişimini etkilemektedir. Ayrıca armatürün kullanıldığı ortam da renk stabilitesi üzerinde etkilidir.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında renk stabilitesi test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen renk stabilitesi test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp