Raf Ömrü (Stabilite) Testi
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Raf Ömrü (Stabilite) Testi

Gıda maddelerinin sağlık ve güvenlik nedeniyle belli bir süre içinde tüketilmesi gerekiyorsa, bu tarihe göre kullanmak gerekmektedir. Bu tarih sağlık nedeniyle ya da güvenlik nedeniyle belirlenmektedir. Sağlık nedeni ile raf ömrü tespiti, belli bir süre boyunca tüketilmesi ve tek besin kaynağı oluşturması amaçlanan gıdalar için geçerlidir. Güvenlik nedeni ile raf ömrü tespiti ise, gıda gözle görülür bir şekilde bozulmadan önce mikrobiyolojik olarak güvenli olmayan gıdalara uygulanmaktadır. Bu raf ömrü, rafa dayanıklı, dondurulmuş veya çoğu çiğ yiyecekler için geçerli değildir. Daha çok soğutulmuş yemekler ve salatalar gibi hazır yiyecekler için geçerlidir.

Raf Ömrü (Stabilite) Testi

“Best before date” yani belli bir tarihe kadar tüketime uygun durumda olan gıdalar, bozulmanın sağlık ve güvenliği etkilemediği ama tüketici kabulünü etkilediği gıdalar için geçerlidir. Bu gıdalarda örneğin, bayatlama, doku değişikliği, nem kaybı, nem kazancı, bozulma, lezzet kaybı, ışık kaynaklı değişiklikler, enzimatik esmerleşme, kimyasal esmerleşme ve mikrobiyal bozulma gibi durumlar ile karşılaşılabilir.

Ürünün maruz kaldığı bozulma çeşidine bağlı olarak raf ömrü belirlenmektedir. Burada gıda güvenliği birincil amaç olarak kabul edilmektedir. Gıda firmaları tüm tarih işaretleme gereksinimlerine uymak zorundadır. Bu noktada ürünler üzerine belli bir tarihe kadar tüketime uygunluk ve belli bir tarihe kadar en iyi durumda olma hali, iki farklı özellik taşımaktadır.

Gıda stabilitesini sağlamak için, gıda maddeleri uygun zamanlarda denetlenmeli ve kritik fiziksel ve kimyasal özelliklerin kararlılığı açısından numuneler test edilmelidir.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında raf ömrü (stabilite) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen raf ömrü (stabilite) test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp