Parlaklık Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Parlaklık Testleri

Parlaklık, bir malzemenin kırılma indisine dayanarak belirlenen bir açıda ne kadar yansıtıcı olduğunu ifade eden bir ölçüdür. Bu ölçümleri yapmak için özel bir cihaz kullanılmaktadır. Parlaklık ölçer cihazı, test yüzeyine belli bir açıda bir akkor ışık gönderir ve bu ışığın yansımasını bir alıcı ile ölçer. Bu testlerde standart olarak, kırılma indeksi 1.567 olan cilalı siyah bir cam kullanılır. Bu cam tam parlaklık verir. Parlak okumalar sadece benzer malzemeler ve test prosedürleri arasında karşılaştırılabilir. Örneğin, saydam ve opak malzemeler için parlaklık değerleri karşılaştırılmaz. Parlaklık değeri, pürüzsüzlük ve düzlük ile değişir.

Parlaklık Testleri

Yüksek parlaklıktaki filmleri değerlendirmek için 20 derece izleme açısı, orta parlaklıktaki filmler için 45 derece bir açı ve düşük parlaklıktaki filmler için 60 veya daha fazla bir açı kullanılır.

Bu test ve analizlerde başlıca şu standartlar dikkate alınmaktadır:

  • TS EN ISO 2813 Boyalar ve vernikler - Metalik olmayan boya filmlerinin 20, 60 ve 85 açılarda parlaklık tayini
  • ASTM D523-14 (2018) Speküler parlaklık için standart test yöntemi
  • ASTM D2457-03 Plastik filmlerin spesifik parlaklık ve katı plastikler için standart test yöntemi
  • ASTM C346-87 (2018) 45 derece seramik malzemelerin speküler parlaklığı için standart test yöntemi
  • BS 2782-5: Yöntem 520A: 1992 Plastik test yöntemleri - Optik ve renk özellikleri, ayrışma - Speküler parlaklık tayini

Bu standartların hepsi, 20, 45, 60 ve 75 derece opak ve şeffaf plastik filmlerin ve katı plastiklerin parlaklığının ölçülmesine yönelik bir yöntem tarif etmektedir.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında parlaklık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen parlaklık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp