Kişisel Bakım Ürünleri Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Kişisel Bakım Ürünleri Testleri

Sağlık, güzellik ve kişisel bakım ürünlerinde bulunan mikroorganizmalar, tüketicilere zarar verebilecek bozulmalara veya kimyasal değişimlere neden olabilir. Bu tür ürünlerin zararlı mikrobiyal kontaminasyon içermemesi gerekmektedir. Kişisel bakım ürünleri üreten firmalar için, bu ürünlerin patojenik (zararlı) mikroorganizmalar içermemesi ve tüketici kullanımı için güvenli olması gerekmektedir. Bu bakımdan sağlık, güzellik ve kişisel bakım ürünleri testleri, güvenilir olmaları açısından önemli olmaktadır.

Kişisel Bakım Ürünleri Testleri

Bu çerçevede gelişmiş laboratuvarlar tarafından aerobik plaka sayımı, maya ve küf sayımı, spesifik patojen taraması için zenginleştirme testleri, mikrobiyal tanımlama, antimikrobiyal koruyucu etkililik testi (challenge testi), dermal tahriş tahlilleri, göz tahriş tahlilleri ve aşındırıcılık testleri uygulanmaktadır. Örneğin aerobik plaka sayımlarında, kişisel bakım ürünleri için, standart aerobik plaka sayım testi, aerobik bakteri sayım testi ve toplam aerobik mikrobiyal sayım testi gibi güvenli kullanıma yönelik testler yapılmaktadır. Bu testler rutin olarak yapılmaktadır. Diğer yandan spesifik patojen taraması için zenginleştirme testleri, bu ürünlerde zararlı bakterilerin bulunmadığından emin olmak için yapılmaktadır.

Kişisel bakım ürünlerinin üretimi sırasında, bazıları bilinen veya şüpheli kanserojen olan, üreme sistemine zararlı olan veya endokrin sistemini bozduğu bilinen on binden fazla kimyasal bileşen kullanılmaktadır. Bazı üretici firmalar zararlı kimyasal madde kullanmaktan kaçınsa bile, bazı firmalar formaldehit gibi tehlikeli maddeler ve toksin olan kurşun asetat kullanmaktadır. Bir kişisel bakım ürünü üreten firmalar, hemen hemen tüm hammaddeleri içerik olarak kullanabilmektedir.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında kişisel bakım ürünleri test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen kişisel bakım ürünleri test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp