Isı Yalıtımı ve Geçirgenlik Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Isı Yalıtımı ve Geçirgenlik Testleri

Isı yalıtımı, yalıtımın bir tarafından diğer tarafa önemli ısı akışını önleyecek bir tedbirdir. Günümüzde yapılar için bu amaçla cam elyafı, taş yünü ve cüruf yünü gibi malzemeler kullanılmaktadır. Yapı sektöründe ısı yalıtımı, binaları kışın daha sıcak, yazın ise daha serin tutmak amacı ile, binanın dış yüzeylerinde ısı akışını düşürmek için yapılmaktadır. Uygulanacak yalıtım miktarı, tamamen yapının inşa edildiği bölgenin iklimine ve yüksekliğine göre farklı olacaktır.

Isı Yalıtımı ve Geçirgenlik Testleri

Isı yalıtımı yapılmış binalarda, kaybedilen ısı miktarı azaltılmakta ve bu şekilde enerji ve para tasarrufu sağlanmaktadır. Avrupa ülkelerinde enerji kullanımının yüzde 40’ı binalarda olmaktadır ve bunun önemli bir kısmı ısınma içindir. Avrupa’daki binaların yarısında ısı yalıtımı yoktur. Bu nedenle standartlar geliştirilmekte ve yasal düzenlemeler yapılmaktadır. 2002 yılında binalarda enerji performansını yükseltmek için Avrupa Birliği ülkelerinde bina enerji performansı direktifi yayınlanmıştır. Bu direktif, bina enerji performansı hesaplama yöntemlerinin geliştirilmesini, mevcut tüm binaların enerji performanslarının hesaplanmasını, standartlar ile belirlenen asgari enerji seviyesinin sağlanmasını ve bir enerji kimlik belgesine sahip olunmasını zorunlu hale getirmiştir.

Bu amaçla, yerel iklim koşullarını dikkate alarak, binaların enerji performansını hesaplamak için bir yöntem oluşturmak, hem yeni yapılarda hem de mevcut yapılarda enerji performansı standartlarını uygulamak ve kurulan herhangi bir ısıtma ve soğutma sistemini düzenli olarak değerlendirmek zorunlu olmuştur. Bunun için gelişmiş laboratuvarlarda ısı yalıtımı testlerinin yapılması gerekmektedir.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında ısı yalıtımı ve geçirgenliği test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen ısı yalıtımı ve geçirgenliği test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp