Enerji Etiketi Testleri ve Sertifikası
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Enerji Etiketi Testleri ve Sertifikası

Avrupa Birliği ülkelerinde hayata geçirilen enerji etiketi uygulaması, zorunlu bir uygulamadır (2010/30/CE sayılı enerji etiketleme direktifi). Bu etiket, en verimli seviyeden (A’dan) en düşük verimlilik seviyesine kadar (G’ye kadar) enerji verimliliğini derecelendirmektedir. Söz konusu direktif başlıca şu ürünlerin, satış noktasında enerji verimliliği etiketi taşımasını zorunlu kılmaktadır: çamaşır makinaları, çamaşır kurutma makinaları, buzdolapları, dondurucular, derin dondurucular, bulaşık makinaları, elektrikli fırınlar, enerji tasarruflu ampuller ve klimalar. Aslında son zamanlara buzdolapları, derin dondurucular, çamaşır makinaları ve bulaşık makinaları için, sadece A değil, A+, A++ ve A+++ enerji derecelendirmeleri kullanılması zorunlu olmuştur.

Enerji Etiketi Testleri ve Sertifikası

Enerji değerlendirme işi, söz konusu cihazların, kilowatt saat (kWh) cinsinden enerji tüketimine göre yapılmaktadır. Yani saat başına kullanılan enerji birimi esas alınmaktadır. Böylece bir cihaz ne kadar az enerji kullanıyorsa, cihaz o kadar verimli demektir. Üretici firmalar, her bir ürün türü için belirlenmiş Avrupa Birliği kriterlerine göre ürünleri kendileri belgelendirmektedir. Bu değerlendirmenin doğru olması için de test ve analizlerin, tarafsız ve bağımsız laboratuvarlarda yapılması gerekmektedir.

Kısaca ürünler üzerindeki enerji derecelendirme etiketleri, tüketicilere bu ürünlerin enerji verimliliği hakkında bilgi vermektedir. Bu etiketler sayesinde tüketiciler, benzer ürünlerin enerji tüketimi ve işletme maliyeti hakkında bilgi edinmektedir. Enerji etiketi, belli cihaz ve ekipmanların enerji performansını gösterir ve tüketiciler belli bir cihazın çalıştırılma maliyetini, başka modellere kıyaslayarak, ne kadar enerji verimli olabileceğini hesaplar.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında enerji etiketi test ve sertifika hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen enerji etiketi test ve sertifika hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp