Deterjan Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Deterjan Testleri

Çamaşır ve bulaşık deterjanlarının ve katkı maddelerinin (ağır hizmet veya hafif hizmet olsun) performansını değerlendirmek için gereksinimleri belirleyen çeşitli test yöntemleri geliştirilmiştir. Günümüzde çamaşır deterjanları, yumuşaklık, antistatiklik, kumaşlara karşı esneklik, yumuşak ve gözlere ve ciltlere esneklik sağlayan yapıda üretilmektedir ve su içinde iyi bir dağılma göstermektedir. Ancak piyasada bazı özel nitelikleri öne sürülenen birçok farklı türde deterjan bulunmaktadır. Bir çamaşır deterjanı bileşimi, beklenen işlevlerine bağlı olarak farklı şekillerde formüle edilmiş bir hammadde karışımıdır. Farklı hammadde sınıfları yüzey aktif maddeler, yapıcılar, ağartma maddeleri, enzimler ve yüzeylerden veya tekstil ürünlerinde kiri ve lekeyi temizleyen küçük maddelerdir. Yüzey aktif maddelerin fiziko-kimyasal özellikleri, bunları çamaşır yıkama için uygun kılmaktadır.

Deterjan Testleri

Çamaşır deterjanları geleneksel olarak toz haline getirilmiş veya granül bir katı maddedir, ancak sıvı çamaşır deterjanı kullanımı da yıllar içinde artmıştır ve bu günlerde sıvı deterjan kullanımı ile katı deterjan kullanımı eşittir. Ancak burada önemli nokta, kullanılan deterjanın insanların sağlık ve güvenliğine zarar vermemesdir. Aynı zamanda çevresel etkileri mutlaka dikkate alınmalıdır.

Yüzey aktif madde terimi, hem hidrofilik hem de hidrofobik kısımlar içermektedir. Bunlar üzerinde yapılacak uygulamalar ile, örneğin ıslatma kabiliyeti, emiş, dağılma kabiliyeti, köpürme kabiliyeti ve köpürme kontrolü gibi bir dizi özellik ayarlanmaktadır. Yüzey aktif maddeler, her çamaşır deterjanı formülünde bulunan en önemli bileşendir. Çünkü suyun ıslanma yeteneğini geliştirir, yıkama etkisi ile kiri gevşetir ve temizler ve yıkama çözeltisindeki kirleri emer ve çözündürür.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında deterjan test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen deterjan test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp