Darbe Dayanım Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Darbe Dayanım Testleri

Darbe dayanım testleri, bir malzemenin sağlamlığının tespit edilmesi amacı ile yapılmaktadır. Bir malzemenin tokluğu, plastik deformasyon sırasında enerjiyi emme yeteneğini ifade etmektedir. Gevrek malzemeler, dayanabilecekleri az miktarda plastik deformasyonun bir sonucu olarak düşük tokluğa sahiptir. Bir malzemenin darbe değeri sıcaklıkla da değişebilir. Genel olarak, daha düşük sıcaklıklarda, malzemenin darbe enerjisi düşer. Numunenin boyutları da darbe testinin sonuçlarını etkilemektedir.

Darbe Dayanım Testleri

Darbe testi en yaygın olarak Charpy ve Izod yöntemleri ile yapılmaktadır. Charpy darbe testleri, 160 derece 1100 derece arasında değişen sıcaklıklarda bir cihaz yardımı ölçülmektedir Darbe testi numunesi tipleri arasında, V-çentik, U-çentik, anahtar deliği çentik gibi çentik konfigürasyonları bulunur. İzod darbe testleri ise, standart tek çentik ve tek tip numunelerle yapılmaktadır. Izod darbe testi, Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen bir standart yönteme göre yapılır.

Kısaca bir malzemenin hemen deforme olmasına, kırılmasına veya tamamen yırtılmasına neden olan bir yükleme ile karşılaştığı zaman sergileyeceği mekaniği izleme amacı ile darbe testi uygulanmaktadır. Bu testin amacı, bir çarpışma sırasında malzemenin enerjiyi emme yeteneğini tespit etmektir. Uygulanan test yöntemine ve belirlenecek özelliğe bağlı olarak malzemenin dayanıklılık, darbe dayanımı, kırılma direnci, çarpma direnci veya kırılma direncini belirlemek için darbe dayanım testi yapılmaktadır. Bu değerler, üretimde kullanılacak doğru malzemelerin seçimi için önemli olmaktadır.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında darbe dayanım test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen darbe dayanım test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp