Çizilme Dayanımı Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Çizilme Dayanımı Testleri

Uygulanmasının basit olması yüzünden malzeme üzerinde yapılan en genel mekanik testlerden biri sertlik testidir. Bir malzemenin sertliği ile diğer mekanik özellikleri arasında paralel bir ilişki bulunmaktadır. Bu şekilde diğer bazı özellikler hakkında da fikir edinilmektedir. Örneğin çeliklerde, çekme mukavemeti sertlik değeri ile orantılıdır. Dolayısıyla yapılan basit bir sertlik deneyi sonucunda o malzemenin mukavemet değeri belirlenmiş olmaktadır.

Çizilme Dayanımı Testleri

Sertlik izafi bir ölçüdür ve malzemelerin sürtünmeye, kesilmeye, çizilmeye ve plastik deformasyona karşı gösterdiği direnç olarak tanımlanmaktadır. Bir malzemenin çizilmeye ve aşınmaya karşı direnci, sertlik testleri ile belirlenmektedir.

Modern kompozit malzemelerin, otomotiv boyalarının ve çeşitli kaplamaların aşınma, çizilme ve yıpranmaya karşı direncini belirlemek üzere malzemelere çizilme testleri uygulanmaktadır. Bu testler çiziklerin morforlojik özelliklerini anlamak amacı ile çizilme hasarının arkasındaki mekanizmalar ve mikroskopi ve profilometri tekniklerinin bir kombinasyonu ile yapılmaktadır. Çizilmeye karşı test uygulamaları arasında otomotiv sektörü için çok katmanlı sistemler ve uygulama ile ilgili performanslar için ticari polimerler, boya ve vernikler bulunmaktadır.

Çizilme testi, özellikle kaplama sistemlerinin yapışma kuvvetini değerlendirmek için en yaygın şekilde kullanılan bir testtir. Bu test, kaplama yüzeyine sürekli artan bir yükün, sert bir metal veya elmas küresel uç ile uygulanması şeklinde yapılmaktadır. Yüzeyin çizilmesi, kaplamanın bozulmasına ve elastik ve plastik deformasyonun artmasına neden olmaktadır. Ancak elde edilen sonuçlar, kaplama kalınlığı, kaplama maddesinin mekanik özellikleri, arayüzey bağlanma dayanımı, çizilme hızı ve uygulanan test koşulları gibi çeşitli faktörlerden etkilenmektedir.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında çizilme dayanımı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen çizilme dayanımı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp