Çevresel Şartlara Dayanım Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Çevresel Şartlara Dayanım Testleri

Birçok malzeme, bulundukları ortamdaki faktörlerden değişime uğramaktadır. Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan çevresel şartlara dayanım testleri, bu değişimleri belirlemeye yöneliktir. Üretici firmaların, amaçladıkları ürün için en uygun malzemeyi seçmeleri, bu malzemelerin performans özelliklerine bağlıdır. Fiziksel test hizmetleri, ürün geliştiricilerin ve üreticilerin malzemelerini daha iyi anlamalarını ve kalite kontrolü yapmalarını sağlar. Bu çerçevede malzemelerin çevresel koşullara dayanma güçleri de önemli olmaktadır. Test sonuçları üretici firmaların hem uygun malzeme seçimlerine, hem de yasal düzenlemeler ile belirlenen esaslara uymalarına destek olmaktadır.

Çevresel Şartlara Dayanım Testleri

Çevresel şartlara dayanım testleri kapsamında gerçekleştirilen başlıca testler şunlardır: UV yaşlanmasına karşı dayanıklılık testi, ozon çatlamasına karşı direnç testi, ısıya dayanıklılık testi ve neme karşı dayanıklılık testi.

Örneğin ısıya dayanıklılık testlerinde, çeşitli ürünlere, sıcaklık döngüsü ve sıcaklık yaşlandırması uygulanmaktadır. Sıcaklık döngüsü, bir ürünün değişen sıcaklıklara veya aşırı sıcaklıklara maruz kaldığı durumlarda davranışını değerlendirmek için yapılmaktadır. Bir malzemenin veya ürünün fiziksel özelliklerinde meydana gelen değişimi hızlandırmak için, sabit yüksek sıcaklık kullanılır. Bu testler, bunlarla sınırlı olmamak üzere başlıca şu ürünler için uygulanmaktadır: otomotiv bileşenleri, sanayi ürünleri, kauçuk ürünler, plastik ürünler, tüketici ürünleri, sıvı sistemleri ve medikal ürünler. Gelişmiş laboratuvarlarda bu testler için -70 ile +210 derece arası sıcaklığa sahip çevre odaları kullanılmaktadır. Bu odalarda termal dönüşüm, termal şok ve nem değişimleri takip edilir. Ayrıca test ortamında fırınlar ve dondurucular bulunmaktadır.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında çevresel şartlara dayanım test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen çevresel şartlara dayanım test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp