Çatlak Köprüleme Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Çatlak Köprüleme Testleri

Çatlak köprüleme mebranı, epoksi kaplamalar ve boyalar gibi malzemelerin çatlaklarının köprülenmesi için kullanılan bir mebran çeşididir. Bu membran, esnek, çözücü içermeyen ve düşük oranda uçucu organik birleşikler (VOC) içeren bir malzemedir ve gerilmenin kritik olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Çatlak köprüleme mebranı, ahşap, metal ve betonda kullanılabilir. Bu esnek membran, yeni çatlaklar arasında köprü oluşturur ve olası çatlak hareketlerinden kaynaklanan gerilmeleri azaltır. Dolayısıyla üzerindeki yapıyı korozyondan da korumuş olmaktadır.

Çatlak Köprüleme Testleri

Aslında çatlak köprüleme mebranı, beton ve diğer malzemeler hareket ettiği zaman ve kaydığı zaman üst tabakalara koruma sağlamak için tasarlanmış esnek bir epoksi malzemedir. Çatlak köprüleme mebranı, yırtılmaya karşı oldukça dirençli olan polietilen film veya epoksi reçinelerden üretilmektedir ve çok ince bir sızdırmazlık tabakası oluşturmaktadır.

Çatlak köprüleme membranının başlıca yararlı özellikleri şu şekilde sıralanabilir: mükemmel uzama, iyi bağlanma dayanımı, yüksek yırtılma direnci, düşük sürtünme katsayısı, yüksek çekme dayanımı, düşük uçucu organik birleşikler ve çarpma dayanıklılığı.

Mükemmel esneklik özellikleri sunan çatlak köprüleme membranı, bu özellikleri eksi 20 dereceye kadar kadar düşük sıcaklıklarda bile sürdürmektedir. Alt tabakadaki gerilmeye dayanabilir ve alt tabakaya mükemmel şekilde yapışır. Aynı zamanda iyi bir aşınma direncine sahiptir. Bu membran ayrıca su yalıtım membranı ve kaplama malzemesi olarak da kullanılabilir.

Yapılan testlerde dikkate alınan standart şudur: ASTM C1305 / C1305M-16 Sıvı uygulamalı su yalıtım membran çatlak köprüleme yeteneği için standart test yöntemi.

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında çatlak köprüleme test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen çatlak köprüleme test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp