Çatı ve Kompozit Malzeme Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Çatı ve Kompozit Malzeme Testleri

Çatı, bir yapının en savunmasız kısımlarından biridir. Güzgar, yağmur, kar ve çeşitli doğa olayları yüzünden genelde çatı hasar görür. Konutlardaki geleneksel çatı kaplama sistemleri, çoğunlukla rüzgar kuvvetine dirençli sistem ve bileşenlerden yapılsa da yüksek rüzgar kuvvetleri genelde bu elementlerin tahrip olmasına ve içeriklerin zarar görmesine neden olur. Ancak yeni kompozit çatı sistemleri, güçlendirilmiş hafif beton panellerden oluşmaktadır. Bu panel sistemi, eşdeğer rüzgar yükleri altında birçok teste tabi tutulmaktadır.

Çatı ve Kompozit Malzeme Testleri

Yapı malzemeleri, hava koşullarına dayanıklı olmalarını ve yıllarca faydalı olmalarını sağlamak için test edilmektedir. Bugün her zamankinden daha fazla, çatı malzemelerinin ve kompozit malzemelerin performansını ve dayanma güçlerini anlamak, tasarımcılar ve üretici firmalar önemli bir özelliktir. Malzeme özelliklerini anlamak, yerli ve yabancı standartlara göre özel testler yapılmasını ve gerektirmektedir. Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yıllardır yapı malzemeleri ve kompozit malzemelerin, çeşitli koşullar altında ve standartlara göre performansı belirlemek için çok sayıda testler yapmaktadır.

Bu konuda dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 14964 Rijit alt tabakalar - Süreksiz döşenen çatı kaplama malzemeleri için
  • TS 105 Çatı kaplama malzemesi olarak kullanılan bitümler
  • TS EN 13859 Esnek levhalar
  • TS EN 1007 İleri teknoloji seramikleri - Seramik kompozitler
  • TS EN 13495 Isı yalıtım malzemeleri - Binalarda harici olarak kullanılan kompozit ısı yalıtım sistemleri

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında çatı ve kompozit malzeme test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen çatı ve kompozit malzeme test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp