Cam Testleri
Özel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Cam Testleri

Camlar, inşaat, mobilya, dekorasyon, tıbbi ekipman, laboratuvar ve başka çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Farklı ürünlerde cam ürünlerinin geniş kullanımı ile birlikte, camların darbe dayanımı, kırılma dayanımı, şeffaflık, yarı saydamlık veya opaklık gibi özelliklerinin test edilmesi gerekmektedir. Bu özelliklerden, yaralanmalara neden olabilecek kırılmaları önlemek için farklı cam türlerinin darbe dayanımının belirlenmesi oldukça önemlidir.

Cam Testleri

Camların kalitesini ve güvenliğini sağlamak için, ürünlerin bütünlüğünü sağlamaya yardımcı olan çeşitli cam test cihazları kullanılmaktadır. Bu testlerde genel olarak Amerikan Test ve Malzeme Kurluşu (ASTM) ve Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) gibi kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uyulmaktadır.

Darbe testleri başlıca sarkaç darbe testi veya izod / charpy darbe testi ya da dart darbe testi gibi yöntemlerle yapılmaktadır. Örneğin sarkaç darbe testlerinde, camların gücünü ve kalitesini ölçmek için yaygın olarak Pendulum Impact test yöntemi uygulanmaktadır. Bu test yönteminde, test edilecek numunenin özelliklerine göre önceden belirlenmiş bir yüke tutturulmuş sallanan bir sarkaç tarafından malzemeye belli miktarda darbe yükü uygulanmaktadır. Arkasından numunede herhangi bir hasar veya kırılma olup olmadığı incelenmektedir.

Cam güvenliğine yönelik olarak TSE tarafından yayınlanan birkaç cam standardı şunlerdır:

  • TS EN 14449 Cam - Yapılarda kullanılan - Lamine camlar ve kırılma emniyeti - Uygunluk değerlendirmesi/standard ürün
  • TS 13433 Cam - Yapılarda kullanılan - İnsan çarpmasıyla ilgili güvenlik için uygulama kuralları
  • TS EN 15998:2010 Cam - Yapılarda kullanılan - Yangın sırasında güvenlik, yangın dayanımı - Sınıflandırma amacı için camin test edilmesi metodolojisi

EUROLAB, özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında cam test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Özel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen cam test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka özel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp