ECE R-98 Gaz Boşalmalı Işık Kaynakları İle Donatılan Motorlu Taşıt Farlarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-98 Gaz Boşalmalı Işık Kaynakları İle Donatılan Motorlu Taşıt Farlarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-98 regülasyonu, gaz boşalmalı ışık kaynakları ile donatılan motorlu taşıt farlarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, üzerinde gaz deşarjlı ışık kaynakları bulunan motorlu araç farlarının onaylanmasına ilişkin tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-98 Gaz Boşalmalı Işık Kaynakları İle Donatılan Motorlu Taşıt Farlarının Onayı

Bu teknik düzenleme şu kategorilerdeki gaz deşarjlı farlar ve dağıtılmış aydınlatma sistemleri gibi ışık kaynakları için geçerlidir:

  • M kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • L3 kategorisi araçlar (silindir hacmi 50 cm3’den büyük olan ve yapısı bakımından azami hızı saatte 45 km’yi geçen iki tekerlekli, sepetsiz motorlu araçlar)

Onay başvurusu, ticaret ünvanı sahibi veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte teknik servise, farın bir uzun far mı, kısa far mı, yoksa her ikisini mi sağlaması gerektiği, uzun far sağlaması isteniyorsa, hem sol hem de sağ trafik için mi, yoksa sadece sağ veya sol trafik için mi tasarlandığı, çeşitli ışın kombinasyonları kullanıldığı zaman hangi ışık kaynaklarına enerji verildiği ve dağıtılmış bir aydınlatma sisteminin kullanılıp kullanılmadığı bilgisi ve far ayarlanabilir bir reflektör ile donatılmışsa, farın montaj konumunu gösteren çizimleri, onay testlerinin yapılmasından sorumlu teknik servise teslim edilmek zorundadır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-98 Gaz boşalmalı ışık kaynakları ile donatılan motorlu taşıt farlarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-98 Gaz boşalmalı ışık kaynakları ile donatılan motorlu taşıt farlarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp