ECE R-95 Yandan Çarpmaya Karşı Yolcuların Korunması Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-95 Yandan Çarpmaya Karşı Yolcuların Korunması Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-95 regülasyonu, yandan çarpmaya karşı yolcuların korunması konusunda motorlu taşıtların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, aracın yan taraftan çarpışması durumunda yolcuların korunmasına ilişkin araçların onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-95 Yandan Çarpmaya Karşı Yolcuların Korunması Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Bu regülasyon, en düşük koltuğun “R” noktasının, araç uygun duruma geldiği zaman zemin seviyesinden 700 mm’den fazla olmadığı M1 ve N1 kategorisindeki araçların yolcu bölmesinin yapısının, yan çarpışma davranışı için geçerlidir. Söz konusu araç kategorileri şunlardır:

  • M1 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N1 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 3.5 tonu aşmayan araçlar)

Yanal çarpışma durumunda yolcuların korunmasına yönelik araç tipinin onaylanması için başvuru, araç üreticisi veya usulüne uygun olarak onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında teknik servise, araç tipinin yapısı, ebatları, çizimleri ve bileşenleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler, araç tipini önden, yandan ve arkadan gösteren fotoğraf ve şemalar, araç kütlesinin özellikleri ve yolcu bölümünün boyutları ve çizimleri teslim edilmelidir. Ayrıca aracın elektriksel güç kaynağı türü, yeri ve elektriksel güç aktarma sisteminin genel bir açıklaması verilmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-95 Yandan çarpmaya karşı yolcuların korunması konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-95 Yandan çarpmaya karşı yolcuların korunması konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp