ECE R-91 Motorlu Taşıtların ve Römorklarının Yan İşaret Lambalarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-91 Motorlu Taşıtların ve Römorklarının Yan İşaret Lambalarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-91 regülasyonu, motorlu taşıtların ve römorklarının yan işaret lambalarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, motorlu taşıtlar ve römorkları için yan işaret lambalarının onaylanmasına yönelik tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-91 Motorlu Taşıtların ve Römorklarının Yan İşaret Lambalarının Onayı

Bu regülasyon şu kategorilerdeki araçlarda kullanılan gündüz yanan lambalar için geçerlidir:

  • M kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • O kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan ve dörtten az tekerleği bulunan motorsuz araçlar)
  • T kategorisi araçlar (tarım ve orman traktörleri)

Yan işaret lambası, yan taraftan bakıldığı zaman aracın varlığını göstermek için kullanılan bir lambadır. Bu lambalar, yoğunluk seviyeleri, ışık dağılım açıları, ışık kaynağı kategorisi ve ışık kaynağı modülü gibi optik sistemin özellikleri bakımından birbirinden farklıdır.

Onay başvurusu, ticaret unvanının veya markanın sahibi firma tarafından veya onun onaylı temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte, her yan işaret lambasının türü için, lamba tipinin tanımlanmasına izin verecek teknik çizimler ve bunların araç üzerine hangi pozisyonlarda monte edilebileceğini geometrik olarak gösteren şemalar, teknik servise sunulmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-91 motorlu taşıtların ve römorklarının yan işaret lambalarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-91 motorlu taşıtların ve römorklarının yan işaret lambalarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp