ECE R-90 Motorlu Taşıtlarda Fren Balatalarının Değiştirilmesi Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-90 Motorlu Taşıtlarda Fren Balatalarının Değiştirilmesi Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-90 regülasyonu, motorlu taşıtlarda fren balatalarının değiştirilmesi onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, motorlu araçlar ve römorklar için yedek fren balatası montajlarının, kampanalı fren balatalarının ve disklerin ve kampanaların onayına ilişkin tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-90 Motorlu Taşıtlarda Fren Balatalarının Değiştirilmesi Onayı

Söz konusu regülasyon, aşağıdaki yedek parçaların temel fren işlevi için geçerlidir:

  • M, N, L ve O kategorisindeki taşıtların fren sisteminin bir parçasını oluşturan sürtünme frenlerinde kullanılması amaçlanan yedek fren balataları
  • M, N ve O kategorisindeki araçların fren sisteminin bir parçasını oluşturan sürtünme frenlerinde kullanılması amaçlanan yedek fren kampanaları ve diskleri
  • M3, N2, N3, O3 veya O4 kategorisindeki araçlarda kullanılmak üzere fren pabucu ile perçinlenecek şekilde tasarlanmış yedek kampana fren balataları
  • Araç freni sisteminden bağımsız olarak kullanılan yedek fren balatası düzenekleri

Aracın üretildiği sırada takılan orijinal fren diskleri ve fren kampanaları ve yedek disk ve kampanalar bu regülasyona tabi değildir.

Belli araç tiplerinde yedek parçanın onaylanması için başvuru, yedek parçanın üreticisi veya usulüne uygun olarak onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte yedek fren balatası düzeneğinin veya yedek kampanalı fren balatasının işlevsel boyutlarını gösteren diyagramlar ve uygun fren balatası grubunun veya yedek kampanalı fren balatasının konumlarını belirten şemalar, testleri yapacak teknik servise sunulmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-90 Motorlu taşıtlarda fren balatalarının değiştirilmesi onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-90 Motorlu taşıtlarda fren balatalarının değiştirilmesi onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp