ECE R-89 Motorlu Taşıtlarda Hız Sınırlayıcılarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-89 Motorlu Taşıtlarda Hız Sınırlayıcılarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-89 regülasyonu, motorlu taşıtlarda hız sınırlayıcılarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, motorlu taşıtların hız sınırlayıcı ekipmanının onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir. Bu hükümler başlıca şu araçlar ile ilgilidir:

ECE R-89 Motorlu Taşıtlarda Hız Sınırlayıcılarının Onayı

  • Azami hız sınırlaması ile ilgili araçlar
  • Onaylanmış tipte bir hız sınırlama cihazının kurulması ile ilgili araçlar
  • Hız sınırlama cihazları

Bu regülasyon şu kategorilerdeki araçları kapsamaktadır:

  • M3 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 5 tondan fazla olan araçlar)
  • N2 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 12 tonu aşmayan araçlar)
  • N3 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 12 tonu aşan araçlar)

Söz konusu teknik düzenlemenin amacı, ağır malların ve yolcu taşıma araçlarının azami yol hızını belli bir değer ile sınırlandırmaktır. Bunu sağlayan ekipman, motora giden yakıt beslemesini kontrol eden bir hız sınırlama cihazıdır.

Motorlu taşıtlarda hız sınırlayıcı cihazların onayı, bu cihazları üreten firma veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte bu cihazların ayrıntılı çizimleri ve araç üzerinde yerleştirilecekleri konumun şemaları teslim edilmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-89 Motorlu taşıtlarda hız sınırlayıcılarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-89 Motorlu taşıtlarda hız sınırlayıcılarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp