ECE R-88 İki Tekerlekli Taşıtların Yansıtıcılı Lastiklerinin Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-88 İki Tekerlekli Taşıtların Yansıtıcılı Lastiklerinin Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-88 regülasyonu, iki tekerlekli taşıtların yansıtıcılı lastiklerinin onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, iki tekerlekli araçlar için retro reflektif lastiklerin onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir. Bu regülasyon, L1 kategorisindeki araçlar için (dörtten az tekerleği bulunan motorlu araçlar) ve retro yansıtıcı cihazlar içeren lastikler için geçerlidir.

ECE R-88 İki Tekerlekli Taşıtların Yansıtıcılı Lastiklerinin Onayı

Retro yansıtıcı lastik, ışık çevrelerinde görsel bir izlenim sağlamak ve iki tekerlekli araçların kolay tanınmasını sağlamak için lastiğin her bir yan duvarına kalıplanmış retro yansıtıcı bir tertibat içeren bir lastik anlamına gelmektedir.

İki tekerlekli taşıtların yansıtıcılı lastiklerinin onayı için başvuru, bunları üreten firma veya onun usulüne uygun olarak onaylanmış temsilcisi tarafından yapılmalıdır. Başvuru sırasında türün tanımlanmasına imkan veren ayrıntılı çizimler ve yansıtıcı lastiğin boyutları ve önerilen maksimum lastik basıncı ve bu lastiğin yapıldığı malzemenin teknik özelliklerini gösteren kısa bir açıklama, onay testlerinin yapılmasından sorumlu teknik servise teslim edilmek zorundadır. Testlerin sağlıklı yapılmasını sağlamak amacı ile teknik servise gönderilecek geri yansıtıcılı lastik örneklerinin sayısı söz konusu regülasyon ekinde belirtilmiştir. Geri yansıtmalı lastik tipinin her modifikasyonunda bu durum onay işlemini yapan teknik servise bildirilmelidir. Yapılan değişikliklerin kayda değer bir olumsuz etkisi olmasa da bu onay testlerinin yeniden yapılması gerekir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-88 İki tekerlekli taşıtların yansıtıcılı lastiklerinin onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-88 İki tekerlekli taşıtların yansıtıcılı lastiklerinin onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp