ECE R-87 Motorlu Taşıtlar İçin Gündüz Yakılan Lambaların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-87 Motorlu Taşıtlar İçin Gündüz Yakılan Lambaların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-87 regülasyonu, motorlu taşıtlar için gündüz yakılan lambaların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, bu tür lambaların onaylanmasına ilişkin tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-87 Motorlu Taşıtlar İçin Gündüz Yakılan Lambaların Onayı

Bu regülasyon şu kategorilerdeki araçlarda kullanılan gündüz yanan lambalar için geçerlidir:

  • M kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • L kategorisi araçlar (dörtten az tekerleği bulunan motorlu araçlar)
  • T kategorisi araçlar (tarım ve orman traktörleri)

Gündüz sürüş lambası, gündüz sürerken aracı daha kolay görünür kılmak için kullanılan ve ileri yöne bakan bir lamba demektir. Bu lambalar, yoğunluk seviyeleri, ışık dağılım açıları, ışık kaynağı kategorisi ve ışık kaynağı modülü gibi optik sistemin özelliklerine göre farklı olabilir.

Onay başvurusu, üretici firma veya usulüne uygun olarak yetkilendirilmiş temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında, lambanın tipinin tanımlayan bilgilerin ve araca monte edilebileceği pozisyonları geometrik olarak gösteren şemaların, onay testlerinin yapılmasından sorumlu teknik servise teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca filament lambalar öngörülmüşse 37 nolu regülasyonda, LED ışık kaynakları öngörülmüşse 128 sayılı regülasyonda yer alan kriterlere uyulmalıdır. Bu arada testler için iki lamba örneği teknik servise teslim edilmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-87 Motorlu taşıtlar için gündüz yakılan lambaların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-87 Motorlu taşıtlar için gündüz yakılan lambaların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp