ECE R-83 Motor Yakıtı Özelliklerine Göre Kirletici Maddelerin Emisyonunun Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-83 Motor Yakıtı Özelliklerine Göre Kirletici Maddelerin Emisyonunun Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-83 regülasyonu, motor yakıtı özelliklerine göre kirletici maddelerin emisyonunun onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, motor yakıt gereksinimlerine göre kirleticilerin emisyonuna ilişkin araçların onayına ilişkin tek tip hükümler içermektedir. Bu regülasyon hizmet içi uygunluk, kirlilik kontrol cihazlarının dayanıklılığı ve yerleşik teşhis sistemleri için de kurallar koymaktadır.

ECE R-83 Motor Yakıtı Özelliklerine Göre Kirletici Maddelerin Emisyonunun Onayı

Esas olarak söz konusu regülasyon referans kütlesi 2.610 kg’ı geçmeyen şu araç kategorileri için geçerlidir:

  • M1 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • M2 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 5 tonu geçmeyen araçlar)
  • N1 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 3.5 tonu aşmayan araçlar)
  • N2 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 12 tonu aşmayan araçlar)

Üretici firma talep ederse, referans kütlesi 2,840 kg’a genişleyebilir.

Egzoz emisyonları, karter emisyonları, buharlaşıcı emisyonlar ve kirlilik kontrol cihazlarının dayanıklılığına ilişkin olarak bir araç tipinin onaylanması için başvuru, üretici firma ve yetkili temsilcisi tarafından yapılır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-83 Motor yakıtı özelliklerine göre kirletici maddelerin emisyonunun onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-83 Motor yakıtı özelliklerine göre kirletici maddelerin emisyonunun onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp