ECE R-81 İki Tekerlekli Taşıtların Dikiz Aynalarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-81 İki Tekerlekli Taşıtların Dikiz Aynalarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-81 regülasyonu, iki tekerlekli taşıtların dikiz aynalarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, gidonlara dikiz aynalarının takılması ile ilgili olarak dikiz aynalarının ve yan tekerlekli ya da sepeti olmayan iki tekerlekli elektrikli araçların onaylanması için tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-81 İki Tekerlekli Taşıtların Dikiz Aynalarının Onayı

Bu regülasyon, sürücüyü kısmen veya tamamen kapatan kaportaya takılı olmayan iki veya üç tekerlekli elektrikli tahrikli taşıtlara monte edilmesi amaçlanan dikiz aynalarının ve bu regülasyonda tanımlanan güçle çalışan araçların dikiz aynalarının montajı için geçerlidir.

Bir dikiz aynasının onaylanması için başvuru, ticari unvan sahibi tarafından veya usulüne uygun olarak onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında, montaj talimatlarını ve dikiz aynasının amaçlandığı araç tiplerini içeren teknik bir açıklama, ayrıntılı çizimler, regülasyonda yer alan genel şartnamelere uygunluk beyanı, yine regülasyonda yer alan boyutlara uygunluk beyanı ve konumlandırma için alan uygunluk beyanı, onay testlerinin yapılmasından sorumlu teknik servise sunulmalıdır.

Onay için gönderilen dikiz aynası örnekleri, üretici firmanın ticari adını veya işaretini taşımak zoundadır. Bu işaret açıkça okunaklı ve silinemez olmalıdır. Ayrıca tüm dikiz aynaları ayarlanabilir olmalıdır. Tutucunun konumu ve teknik özellikleri bu regülasyonda yer almaktadır. Regülasyonda, dikiz aynası boyutları ve yansıtma yüzeyi ve yansıma katsayısı ile ilgi kriterler de yer almaktadır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-81 İki tekerlekli taşıtların dikiz aynalarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-81 İki tekerlekli taşıtların dikiz aynalarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp