ECE R-80 Büyük Yolcu Taşıtlarının Koltukları ve Bu Taşıtların Koltuklarının ve Bağlantılarının Dayanımı Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-80 Büyük Yolcu Taşıtlarının Koltukları ve Bu Taşıtların Koltuklarının ve Bağlantılarının Dayanımı Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-80 regülasyonu, büyük yolcu taşıtlarının koltukları ve bu taşıtların koltuklarının ve bağlantılarının dayanımı onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, büyük yolcu taşıtlarının ve bu araçların koltuklarının ve ankrajların gücü bakımından onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-80 Büyük Yolcu Taşıtlarının Koltukları ve Bu Taşıtların Koltuklarının ve Bağlantılarının Dayanımı Onayı

Bu regülasyon şu kategorilerdeki araçlar için geçerlidir:

  • M2 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 5 tonu geçmeyen araçlar)
  • M3 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 5 tondan fazla olan araçlar)

Bu regülasyon arkaya dönük koltuklar veya bu koltuklara takılan baş destekleri için geçerli değildir. Ayrıca yana bakan koltukların montajı M2 ve M3 kategorisindeki araçlarda yasaktır.

Bir koltuğun onaylanması için başvuru, koltuk üreticisi tarafından veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında koltuğun, bağlantı parçalarının ve ayarlama, yer değiştirme ve kilitleme sistemlerinin ayrıntılı bir açıklaması yapılmalı ve koltuğun, ek parçalarının ve ayarlama, yer değiştirme ve kilitleme sistemlerinin uygun bir ölçekte ve yeterince ayrıntılı çizimleri sunulmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-80 Büyük yolcu taşıtlarının koltukları ve bu taşıtların koltuklarının ve bağlantılarının dayanımı onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-80 Büyük yolcu taşıtlarının koltukları ve bu taşıtların koltuklarının ve bağlantılarının dayanımı onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp