ECE R-79 Direksiyon Sistemi Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-79 Direksiyon Sistemi Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-79 regülasyonu, direksiyon sistemi onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenlemenin amacı, yolda kullanılan araçlara takılan direksiyon sistemlerinin düzenlenmesi ve performansı için tek tip hükümler oluşturmaktır. Geleneksel olarak direksiyon kontrolü, direksiyon simidi ile aracın tekerlekleri arasında pozitif bir mekanik bağlantı ile sağlanmıştır. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yakında, böyle bir mekanik bağlantı bulunmayan direksiyon sistemlerine sahip olmak artık mümkün olacak.

ECE R-79 Direksiyon Sistemi Onayı

Bu regülasyon şu kategorilerdeki araçların direksiyon ekipmanı için geçerlidir:

  • M kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • O kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan ve dörtten az tekerleği bulunan motorsuz araçlar)

Ancak, tamamen pnömatik şanzımanlı direksiyon ekipmanları, özerk direksiyon sistemleri ve bu regülasyonda tanımlanan işlevselliği gösteren direksiyon sistemleri için bu regülasyon geçerli değildir.

Direksiyon ekipmanı ile ilgili olarak bir araç tipinin onaylanması için başvuru, bu araçları üreten firma veya onun usulüne uygun olarak onaylanmış temsilcisi tarafından yapılmalıdır. Başvuru sırasında araç tipinin açıklaması yanı sıra bir bütün olarak direksiyon ekipmanının şeması, direksiyon ekipmanının kısa bir açıklaması ve direksiyonu etkileyen çeşitli cihazların araç üzerindeki konumunu gösteren şema, onay testlerinin yapılmasından sorumlu teknik servise sunulmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-79 Direksiyon sistemi onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-79 Direksiyon sistemi onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp