ECE R-72 Motosiklet Halojen Farlarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-72 Motosiklet Halojen Farlarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-72 regülasyonu, motosiklet halojen farlarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, asimetrik bir ışın ve bir sürüş huzmesi yayan halojen lambalar (HS1 lambalar) ile donatılmış motosiklet farlarının onaylanmasına dair tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-72 Motosiklet Halojen Farlarının Onayı

Farklı tip farlar, temel açıdan şu noktalarda farklılık gösteren farları ifade etmektedir:

  • Üretici firma ünvanı veya markası
  • Optik sistemlerin özellikleri
  • Çalışma sırasında yansıma, kırılma veya absorpsiyon veya deformasyon ile optik etkileri değiştirebilen bileşenlerin kullanılması veya çıkarılması (farların diğer özellikleri aynı kalmak koşulu ile yaydığı huzmenin rengindeki bir değişiklik, far tipinde bir değişiklik sayılmaz)
  • Sağ veya sol trafik için veya her iki trafik sistemi için uygunluk

Bir farın onaylanması için başvuru, üretici firma veya onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında, farın hem sol hem sağ trafik için mi yoksa sadece sol veya sağ trafik için mi tasarlandığı bilgisi, tipin tanımlanmasına izin verecek kadar ayrıntılı çizimleri, farın detaylarıyla birlikte enine kesit ve ön cephe görüntüleri, onay testlerinin yapılmasından sorumlu teknik servise sunulmalıdır. Ayrıca testler için, renkli bir filtre veya renkli ekranın teknik servise verilmesi gerekmektedir. Onay için gönderilen farlar, üretici firmanın ticari adını ve işaretini taşımalıdır. Ayrıca bu işaret açıkça okunaklı ve silinemez olmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-72 Motosiklet halojen farlarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-72 Motosiklet halojen farlarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp