ECE R-7 Motorlu Taşıtların Lambalarının (Yan, Arka, Stop) Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-7 Motorlu Taşıtların Lambalarının (Yan, Arka, Stop) Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-7 regülasyonu, motosikletler hariç motorlu taşıtların, ön ve arka aydınlatma lambalarının (yan lambaların), stop şambalarının (frenlerin), işaretleme lambalarının ve römork lambalarının (ister bağımsız bir lamba olsun ister bir sistemin parçası olsun), onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Burada sayılan herbir ürün, renk performansı ve ışık çıkışı açısından gelişmiş laboratuvarlarda teste tabi tutulmaktadır. Yasal düzenlemeler çok geniş bir yelpazede aydınlatma ürünlerini kapsamaktadır ve gereken ışık çıktısı miktarı buna göre değişmektedir.

ECE R-7 Motorlu Taşıtların Lambalarının (Yan, Arka, Stop) Onayı

ECE R-7 regülasyonuna uygunluğu göstermek amacı ile onay verilmişse, üretici firmalara bir belge verilmekte ve ürünler üzerine e-Mark işaretinin konulmasına izin verilmektedir.

Trafik kazalarını ve trafik kazalarından kaynaklanan ölüm ve yaralanmaları azaltmak için motorlu taşıtların, yan, arka ve stop aydınlatması ile ilgili bazı güvenlik standartlarını karşılaması gerekmektedir. Özellikle bu standartlar, motorlu taşıtların karayollarındaki görünürlüğünü arttırmak, böylece varlıklarının algılanmasını ve sinyallerinin hem gün ışığında, hem karanlıkta hem de yetersiz görüş koşullarında fark edilmesini sağlamak içindir. Genel olarak, aracın arkasında bulunan lambalar kırmızı olmalıdır. Bunun bir istisnası, sarı renkli olması gereken yön göstergeleri ve yan işaret lambalarıdır. Bir istisnası da geri gidişlerde arkayı aydınlatmak için ve arka plakayı aydınlatmak için kullanılan beyaz ışıklardır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-7 Motorlu taşıtların lambalarının (yan, arka, stop) onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-7 Motorlu taşıtların lambalarının (yan, arka, stop) onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp