ECE R-67 LPG Kullanan Motorlu Taşıtların Özel Ekipmanlarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-67 LPG Kullanan Motorlu Taşıtların Özel Ekipmanlarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-67 regülasyonu, LPG kullanan motorlu taşıtların özel ekipmanlarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu regülasyon, tahrik sistemlerinde sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) kullanan şu kategorilerdeki araçlar için tek tip hükümler içermektedir:

ECE R-67 LPG Kullanan Motorlu Taşıtların Özel Ekipmanlarının Onayı

  • M kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)

Bu teknik düzenleme şu hususlar için geçerlidir:

  • LPG kullanan M ve N kategorisindeki araçlarda bulunan özel ekipmanın onaylanması
  • Bu taşıtların, bu tür teçhizatın kurulumuna ilişkin olarak kendi sevk sistemlerinde LPG kullanımı için özel ekipmanla donatılması

Söz konusu regülasyonda araçlarda kullanılan LPG bileşenleri, en fazla işletme basıncı ve fonksiyon açısından sınıflandırılmıştır.

Belli bir ekipmanın onaylanması için başvuru, ticari unvan veya marka sahibi tarafından veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte, özel ekipman tipinin yeterince ayrıntılı bir açıklaması ve uygun bir ölçekte çiziminin teknik servise verilmesi, bu regülasyonda yer alan kriterlere uygunluğun doğrulanması ve belli ekipman örneklerinin teslim edilmesi gerekmektedir. Onay için sunulan tüm bileşenler, üretici firmanın ticari unvanını ve markasını taşımalıdır. Ayrıca metalik olmayan bileşenler için üretim ayı ve yılı, okunaklı ve silinmez şekilde ekipman üzerinde bulunmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-67 LPG kullanan motorlu taşıtların özel ekipmanlarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-67 LPG kullanan motorlu taşıtların özel ekipmanlarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp