ECE R-66 Üst Yapısının Dayanıklılığı Konusunda Büyük Yolcu Taşıtlarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-66 Üst Yapısının Dayanıklılığı Konusunda Büyük Yolcu Taşıtlarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-66 regülasyonu, üst yapısının dayanıklılığı konusunda büyük yolcu taşıtlarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, üst yapısının gücü ile ilgili büyük yolcu araçlarının onayına yönelik tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-66 Üst Yapısının Dayanıklılığı Konusunda Büyük Yolcu Taşıtlarının Onayı

Bu regülasyon, şu kategorilerdeki tek katlı sert veya mafsallı araçlar için geçerlidir:

  • M2 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 5 tonu geçmeyen araçlar)
  • M3 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 5 tondan fazla olan araçlar)

Bu araç tipleri genel olarak yolcu taşımacılığı için tasarlanmış ve donatılmış otobüslerdir. Çift katlı araçlar, yolculara sağlanan alanların üst üste binmiş iki seviyede yerleştirildiği ve ayakta kalan yolculara yönelik alanların, üst katta bulunmadığı otobüslerdir.

Üst yapısının gücü ile ilgili olarak bir araç tipinin onaylanması için başvuru, aracı üreten firma veya usulüne uygun olarak onaylanan temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte, araç tipinin tanımlayıcı verileri, genel düzen çizimleri, kaporta ve ana boyutlarla iç düzenlemesi, taşıtın toplam etkili kütlesi ve ilgili aks yükleri ve yüksüz aracın ağırlık merkezinin tam olarak konumu teknik servise sunulmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-66 Üst yapısının dayanıklılığı konusunda büyük yolcu taşıtlarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-66 Üst yapısının dayanıklılığı konusunda büyük yolcu taşıtlarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp