ECE R-65 Motorlu Taşıtların Özel İkaz Lambalarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-65 Motorlu Taşıtların Özel İkaz Lambalarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-65 regülasyonu, motorlu taşıtların özel ikaz lambalarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, özel uyarı lambalarının onaylanmasına ilişkin tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-65 Motorlu Taşıtların Özel İkaz Lambalarının Onayı

Bu regülasyon, şu kategorilerdeki araçlar ve mobil makinalarda kullanılan özel uyarı lambaları için geçerlidir:

  • M kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • L kategorisi araçlar (dörtten az tekerleği bulunan motorlu araçlar)
  • O kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan ve dörtten az tekerleği bulunan motorsuz araçlar)
  • T kategorisi araçlar (ana işlevi çekme gücü sağlamak olan, en az iki dingilli, tekerlekli veya paletli motorlu tarım ve ormancılık traktörleri)

Özel uyarı lambası, bu tür araçlarda kullanılan ve aralıklı olarak mavi veya sarı ışık yayan bir lambadır. Dönen veya sabit yanıp sönen lamba ise, dikey ekseni boyunca aralıklı olarak ışık yayan özel bir uyarı lambasıdır. Farklı tiplerde özel uyarı lambaları bulunmaktadır. Örneğin, boyut ve şekli, optik sistemi, kirişin yapısı (dönen veya sabit yanıp sönen), yayılan ışığın rengi, ışık kaynağı ve lambanın bir veya iki seviye yoğunluğu gibi farklar olabiliir.

Motorlu taşıtların özel ikaz lambalarının onaylanması için başvuru, üretici firma veya yetkili temsilcisi tarafından yapılır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-65 Motorlu taşıtların özel ikaz lambalarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-65 Motorlu taşıtların özel ikaz lambalarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp