ECE R-63 İki Tekerlekli Mopedlerde Gürültü Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-63 İki Tekerlekli Mopedlerde Gürültü Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-63 regülasyonu, iki tekerlekli mopedlerde gürültü onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, iki tekerlekli mopedlerin gürültü konusunda onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir. Söz konusu regülasyon, gürültü ile ilgili olarak L1 kategorisindeki araçlar (silindir hacmi 50 cm3’den az veya eşit olan ve yapısı bakımından azami hızı saatte 45 km’yi geçmeyen iki tekerlekli motorlu araçlar) için geçerlidir. Bir motosikletin onaylanması, iki tekerlekli motosiklet tipinin teknik bir bileşeni olarak gürültü ve orijinal egzoz sistemi açısından onaylanması anlamına gelmektedir.

ECE R-63 İki Tekerlekli Mopedlerde Gürültü Onayı

Mopedler, iki zamanlı veya dört zamanlı, pistonlu veya döner pistonlu gibi motor tipine, silindir sayısı ve kapasitesine, karbüratörlerin veya enjeksiyon sistemlerinin sayısı ve tipine, maksimum net güç ve buna karşılık gelen motor hızına, vites sayısı ve oranlarına ve egzoz sistemlerinin sayısına, türüne ve düzenlenmesine bağlı olarak farklılaşabilir ancak bu farklar onay işlemlerinde temel açıdan farklı kabul edilmez.

İki tekerlekli mopedlerde gürültü onayı için başvuru, üretici firma tarafından veya usulüne uygun olarak onaylanmış yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında moped tipinin açıklaması, motor tipini tanımlayan rakamlar veya semboller, egzoz veya susturma sistemini oluşturan bileşenlerin bir listesi, birleştirilmiş egzoz veya susturma sisteminin çizimileri ve moped üzerindeki pozisyonunu gösteren şemalar onay işlemlerini yapacak teknik servise teslim edilmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-63 İki tekerlekli mopedlerde gürültü onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-63 İki tekerlekli mopedlerde gürültü onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp