ECE R-61 Ticari Motorlu Taşıtların Kabin Dış Çıkıntıları Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-61 Ticari Motorlu Taşıtların Kabin Dış Çıkıntıları Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-61 regülasyonu, ticari motorlu taşıtların kabin dış çıkıntılarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme ticari araçların kabinin arka panelinden dışarıya taşan çıkıntılara ilişkin onay işlemlerine yönelik tek tip hükümler içermektedir. Söz konusu regülasyon şu araç kategorilerindeki araçların dış yüzey ile sınırlandırılmış çıkıntıları için geçerlidir:

ECE R-61 Ticari Motorlu Taşıtların Kabin Dış Çıkıntıları Onayı

  • N1 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 3.5 tonu aşmayan araçlar)
  • N2 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 12 tonu aşmayan araçlar)
  • N3 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 12 tonu aşan araçlar)

Bu araçların, destekleri dahil olmak üzere dış dikiz aynaları, antenler ve bagaj rafları gibi aksesuarlar için bu regülasyon geçerli değildir. Bu regülasyonun amacı, herhangi bir etki halinde, aracın dış yüzeyi ile temas eden bir kişi tarafından maruz kalınan yaralanma riskini azaltmaktır. Buradaki dış yüzey ifadesi, arka panelin kendisi hariç, kabin arka panelinin ön kısmı anlamına gelir ve ön kanatlar, ön tamponlar ve ön tekerlekler gibi parçaları içerir.

Aracın dış çıkıntıları ile ilgili olarak bir araç tipinin onaylanması için başvuru, bu aracı üreten firma veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında aracın ön ve yan kısımlarının fotoğrafları ve dış yüzey çizimleri, onay işlemlerini yapacak teknik servise sunulmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-61 Ticari motorlu taşıtların kabin dış çıkıntıları onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-61 Ticari motorlu taşıtların kabin dış çıkıntıları onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp