ECE R-6 Motorlu Taşıtların Sinyal Lambalarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-6 Motorlu Taşıtların Sinyal Lambalarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-6 regülasyonu, motorlu taşıtların sinyal lambalarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Buna göre motorlu taşıtların sinyal lambaları, yasal düzenlemede belirlenen spesifikasyonlara uygun olarak tasarlanmalı ve üretilmelidir. Ayrıca cihazlar, normal kullanım koşullarında maruz kalabilecekleri titreşimlere rağmen, tatmin edici çalışmalarını güvenle sürdürebilmelidir.

ECE R-6 Motorlu Taşıtların Sinyal Lambalarının Onayı

Işık kaynağı modülleri tasarlanırken, her bir ışık kaynağı modülünün sadece belirtilen ve doğru olandan başka bir yere monte edilememesi gerekmektedir. Ayrıca ışık kaynağı, IEC tarafından yayınlanan 60061 standardında açıklanan kriterlere uymalıdır. Birbirine bağlı lamba sistemi olan sinyal lambaları, bir arada çalıştırıldığında, geometrik görünürlük, kolorimetrik ve fotometrik gereksinimleri karşılamak zorundadır. Gelişmiş laboratuvarlarda fotometrik ve kolorimetrik tüm ölçümler yapılmaktadır. Sinyal lambası olarak filament lambalar veya LED lambalar kullanılabilir. Filament lambalar kullanılıyorsa, o filament lamba grubu için gerekli referans ışık akışı üretilmek zorundadır. LED ışık kaynağı kullanılıyorsa, üretilen ışık akış değeri düzeltilmelidir.

Kısaca yön gösterge lambaları ECE regülasyonu 6 kapsamındadır. Bu lambaların tek başlarına çalışması veya farın bir parçası olması ya da çok fonksiyonlu bir lamba olması farketmemektedir. Onay için birkaç onay kategori bulunmaktadır. Her kategori belli bir renge, yaydığı ışık seviyesine ve belli bir dikey ve yatay düzlem üzerinde çalışmasına göre test edilmeli ve onaylanmalıdır. Işık çıktısının gerektirdiği miktar, söz konusu yasal düzenlemede yer almaktadır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-6 Motorlu taşıtların sinyal lambalarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-6 Motorlu taşıtların sinyal lambalarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp