ECE R-59 Yedek Parça Susturucu Sistemleri Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-59 Yedek Parça Susturucu Sistemleri Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-59 regülasyonu, yedek parça susturucu sistemleri konusunda motorlu taşıtların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme M1 kategorisindeki araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar) ve N1 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 3.5 tonu aşmayan araçlar) için yedek parça susturucu sistemlerini kapsamaktadır.

ECE R-59 Yedek Parça Susturucu Sistemleri Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Susturucu sistemleri, bir motorlu taşıtın motorunun ve egzozunun ürettiği gürültü miktarını sınırlandırmak için gerekli olan bir dizi bileşen anlamına gelmektedir. Susturucu sistemi bileşenleri ise, birlikte susturucu sistemini oluşturan, örneğin susturucuya uygun genleşme odası veya rezonatör gibi ayrı bileşenlerden her biridir.

Yedek parça susturucu sisteminin veya söz konusu sistemin bileşenlerinin onaylanması için başvuru, üretici firma tarafından veya usulüne uygun olarak onaylanmış onun temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında sistemin veya bileşenlerin, üzerine monte edilmek istendiği araç tiplerinin açıklaması ve motor tipini ve araç tipini tanımlayan numaralar ve semboller belirtilmelidir. Montaj talimatlarının yanı sıra, bileşenlerinin her birinin pozisyonunu gösteren monte edilmiş susturucu sistemin açıklaması, kolayca yerleştirilip tanımlanabilmesi için her bir bileşenin ayrıntılı çizimleri ve kullanılan malzemenin özellikleri teknik servise verilmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-59 Yedek parça susturucu sistemleri konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-59 Yedek parça susturucu sistemleri konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp