ECE R-55 Motorlu Araçların Mekanik Kavramaları Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-55 Motorlu Araçların Mekanik Kavramaları Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-55 regülasyonu, motorlu araçların mekanik kavramaları onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, taşıt kombinasyonlarının mekanik bağlantı bileşenlerinin onaylanmasına yönelik tek tip hükümler içermektedir. Bu regülasyon, mekanik bağlantı düzeneklerinin ve bileşenlerinin, uluslararası olarak karşılıklı uyumlu olması ve kabul edilmesi için yerine getirmeleri gereken koşulları belirlemektedir.

ECE R-55 Motorlu Araçların Mekanik Kavramaları Onayı

Mekanik kavrama (bağlantı) cihazları ve bileşenleri, şasi üzerinde birbirlerine bağlandıkları çerçeveyi, kasa kaplamasının taşıyıcı parçalarını ve motorlu taşıt ile römorkun şasisi üzerindeki tüm unsurları ifade etmektedir. Mekanik bağlantı tertibatının veya bileşeninin takılması veya çalıştırılması için, sabit veya ayrılabilir parçalar kullanılmaktadır.

Onay başvurusu, ticaret unvanının veya markanın sahibi tarafından veya usulüne uygun şekilde onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında cihazı veya bileşeni tanımlayan yeterince ayrıntılı açıklamalar, bunların araca nasıl takılacağını belirten çizimler, özellikle kullanılan malzemeyi ve tipini belirten, cihazın veya bileşenin ayrıntılı teknik açıklamaları ve monte edileceği araçlara getirilen kısıtlamalar, onay işlemlerini yapacak teknik servise sunulmalıdır. Mekanik bir kavrama veya belli bir araç tipi için tasarlanmış bir bileşen olması durumunda, cihazı veya bileşeni üreten firma, bunların kurulum verilerini de vermek zorundadır. Mekanik bağlantı tertibatının, aracın ve römorkun ayrılmasına neden olabilecek tüm parçaları çelikten üretilmiş olmalıdır. Ayrıca mekanik bağlantı tertibatlarının veya bileşenlerinin kullanımı güvenilir olmalı ve bağlama ve ayırma, alet kullanılmadan mümkün olmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-55 Motorlu araçların mekanik kavramaları onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-55 Motorlu araçların mekanik kavramaları onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp