ECE R-54 Ticari Taşıtlar ve Römorkların Lastikleri Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-54 Ticari Taşıtlar ve Römorkların Lastikleri Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-54 regülasyonu, ticari taşıtlar ve römorkların lastiklerinin onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, ticari araçlar ve römorkları için pnömatik lastiklerin onayına yönelik tek tip hükümler içermektedir. Bu regülasyon, şu araç kategorileri için tasarlanan yeni pnömatik lastikleri kapsamaktadır:

ECE R-54 Ticari Taşıtlar ve Römorkların Lastikleri Onayı

  • M2 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 5 tonu geçmeyen araçlar)
  • M3 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 5 tondan fazla olan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • O3 kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan, dörtten az tekerleği bulunan ve azami ağırlığı 3.5 tonu geçen ancak 10 tonu geçmeyen motorsuz araçlar)
  • O4 kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan, dörtten az tekerleği bulunan ve azami ağırlığı 10 tonun üzerinde olan motorsuz araçlar)

Bir pnömatik lastiğin onaylanması için başvuru, üretici firma veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında lastik ebadı, kullanım kategorisi (normal veya kar), yapısı (diyagonal veya radyal), hız kategorisi, yük kapasitesi endeksleri, genel kesit genişliği ve dış çapı, lastiğin monte edilebileceği jantların özellikleri, ölçme basıncı ve test basıncı endeksi belirtilmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-54 Ticari taşıtlar ve römorkların lastikleri onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-54 Ticari taşıtlar ve römorkların lastikleri onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp