ECE R-50 Motosikletlerin ve Mopedlerin Aydınlatma Sistemlerinin Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-50 Motosikletlerin ve Mopedlerin Aydınlatma Sistemlerinin Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-50 regülasyonu, motosikletlerin ve mopedlerin aydınlatma sistemlerinin onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, L sınıfı araçlar (dörtten az tekerleği bulunan motorlu araçlar) için ön pozisyon lambalarının, arka pozisyon lambalarının, stop lambalarının, sinyal lambalarının ve arka plaka aydınlatma cihazlarının onaylanmasına ilişkin tek tip hükümler içermektedir. Burada söz konusu olan aydınlatma sistemleri, ticari ünvan veya marka farkı olan veya yoğunluk seviyeleri, ışık dağılım açıları, ışık kaynağı kategorisi ve ışık kaynağı modülü gibi optik özellikleri farklı olan lambalardır. Işık kaynağının rengini veya herhangi bir filtrenin rengini değiştirmek, bir tür değişikliğini ifade etmemektedir.

ECE R-50 Motosikletlerin ve Mopedlerin Aydınlatma Sistemlerinin Onayı

Onay başvurusu, ticaret unvanının veya markanın sahibi firma veya bu firmanın yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında, ekipmanın kullanım amacı, ön konum lambası için beyaz veya sarı ışık yayması istendiğine dair bir gösterge ve bir yön göstergesi ise kategorisi sunulmalıdır. Üretici firmanın tercihine göre aydınlatma sistemleri araca veya toprağa göre farklı eğimler ile monte edilmişse, bu durumda bu sistemlerin ayrıntılı çizimleri ve motosiklet ve moped üzerindeki konumlarını gösteren şemalar da onay işlemlerini yapacak teknik servise sunulmalıdır.

Eğer üretimde filamanlı lambalar ya da LED ışık kaynakları kullanılmışsa, onay işlemlerinde ilgili regülasyon esasları dikkate alınmaktadır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-50 Motosikletlerin ve mopedlerin aydınlatma sistemlerinin onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-50 Motosikletlerin ve mopedlerin aydınlatma sistemlerinin onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp