ECE R-48 Aydınlatma ve Işıklı Cihazlar Yerleştirilmesinin Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-48 Aydınlatma ve Işıklı Cihazlar Yerleştirilmesinin Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-48 regülasyonu, aydınlatma ve ışıklı cihazlar yerleştirilmesinin onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, aydınlatma ve ışıklı sinyal cihazlarının montajı ile ilgili araçların onaylanmasına ilişkin tek tip teknik hükümler içermektedir.

ECE R-48 Aydınlatma ve Işıklı Cihazlar Yerleştirilmesinin Onayı

Bu uygulama şu araç kategorileri için geçerlidir:

  • M kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • O kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan ve dörtten az tekerleği bulunan motorsuz araçlar)

Aydınlatma ve ışıklı sinyal cihazlarının kurulumuna ilişkin araç tipi, aracın boyutları ve dış şekli, cihazların sayısı ve konumlandırılması, far seviye ayar sistemi ve süspansiyon sistemi gibi temel hususlarda farklı olmayan araç tipi anlamına gelmektedir. Yoksa aydınlatma lambaların cinsi, sayısı, pozisyonu ve geometrik görünürlüğünde ve araç tipi için öngörülen kısa huzmeli farın ve isteğe bağlı lambaların takılı olup olmadığı gibi noktalarda farklılıklar olabilir.

Aydınlatma ve ışık sinyal cihazlarının montajı ile ilgili olarak bir araç tipinin onayı için başvuru, ticari marka sahibi tarafından veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında araç tipi ile ilgili tüm özellikler yanı sıra, aydınlatma ve ışıklandırma tertibatı için üretici firma tarafından öngörülen cihazların listesi, bir bütün olarak aydınlatma ve ışık sinyal ekipmanının taslak çizimleri ve araç üzerinde çeşitli cihazların konumunu gösteren şemalar sunulur.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-48 Aydınlatma ve ışıklı cihazlar yerleştirilmesinin onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-48 Aydınlatma ve ışıklı cihazlar yerleştirilmesinin onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp