ECE R-46 Dikiz Aynaları ve Dikiz Aynalarının Takılması Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-46 Dikiz Aynaları ve Dikiz Aynalarının Takılması Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-46 regülasyonu, dikiz aynaları ve dikiz aynalarının takılması konusunda motorlu taşıtların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, dolaylı görüş için kullanılan ekipmanın onaylanmasına ilişkin tek tip teknik hükümler içermektedir. Bu uygulama şu araç kategorileri için geçerlidir:

ECE R-46 Dikiz Aynaları ve Dikiz Aynalarının Takılması Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

  • M kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N1 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 3.5 tonu aşmayan araçlar)
  • L1 kategorisi araçlar (silindir hacmi 50 cm3’den az veya eşit olan ve yapısı bakımından azami hızı saatte 45 km’yi geçmeyen iki tekerlekli motorlu araçlar)

Söz konusu regülasyonda ifade edilen dolaylı görüş için cihazlar ifadesi, doğrudan görüş ile gözlemlenemeyen ve aracın bitişiğindeki trafik alanını gözlemlemek için kullanılan cihazlar anlamına gelmektedir. Bunlar geleneksel aynalar, kamera monitörleri veya sürücüye dolaylı görüş imkanı sunabilen diğer ekipman olabilir.

Dolaylı görüş için kullanılan dikiz aynaları ve benzer bir ekipmanın onaylanması için başvuru, üretici firma veya yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında, dikiz aynaları için dört örnek verilmelidir. Bunlardan üçü testlerde kullanılmakta, biri daha sonra gerekli olabilecek başka bir inceleme için saklanmaktadır. Teknik servis başka örnekler de talep edebilir. Bu arada test edilecek ekipmanın ve tüm parçalarının çizimleri de sunulmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-46 Dikiz aynaları ve dikiz aynalarının takılması konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-46 Dikiz aynaları ve dikiz aynalarının takılması konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp