ECE R-45 Motorlu Taşıtların Far Silicilerinin ve Far Silicili Taşıtların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-45 Motorlu Taşıtların Far Silicilerinin ve Far Silicili Taşıtların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-45 regülasyonu, motorlu taşıtların far silicilerinin ve far silicili taşıtların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, tekerlekli ve motorlu araçlarda kullanılacak far temizleyicilerinin ve bunları taşıyan motorlu araçların onaylanmasına ilişkin tek tip teknik hükümler içermektedir. Bu uygulama, far temizleyicilerin onaylanması ve far temizleyicileri ile ilgili bir araç tipinin onaylanması için geçerlidir. Üretici firmaların, araca, daha önce bir bileşen olarak onaylanmış bir far temizleyicisi takmaları mümkündür. Bu uygulama çerçevesinde far temizleyicisi, bir far veya AFS sisteminin (adaptive front-lighting system, uyarlanabilir ön aydınlatma sistemi) ışık yayan yüzeyinin tamamının veya bir kısmının temizlenebildiği eksiksiz bir ekipman demektir. Farın farklı geometrik boyutları, far temizleyicinin bileşenlerinde bir değişiklik yapılmasını gerektirebilir.

ECE R-45 Motorlu Taşıtların Far Silicilerinin ve Far Silicili Taşıtların Onayı

Bir tip far temizleyicisinin onayı için başvuru, ticari marka sahibi tarafından veya onun onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında, farların tipi, kullanılan temizleme ilkesinin yeterince ayrıntılı çizimleri, uygun olduğunda farın aydınlatıcı yüzeyinin temizleyici ile ilgili kısımları, temizleyicinin tasarlandığı farların tanımı (eğrilik çapı ve yarıçapı, mercek), far temizleyicisini oluşturan parçalar ve bunların çizimlerini belirten bir liste, temizleme periyodunun uzunluğunu ve temizleme sıvısının tüketimini gösteren teknik açıklama, far temizleyicisinin kurulum talimatı ve sorumlu teknik servis tarafından istenmesi durumunda başka teknik belgeler ve diğer örnekler sunulmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-45 Motorlu taşıtların far silicilerinin ve far silicili taşıtların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-45 Motorlu taşıtların far silicilerinin ve far silicili taşıtların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp