ECE R-44 Güç Tahrikli Taşıtlarda Çocuk Oturakları İçin Bağlama Tertibatının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-44 Güç Tahrikli Taşıtlarda Çocuk Oturakları İçin Bağlama Tertibatının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-44 regülasyonu, güç tahrikli taşıtlarda çocuk oturakları için bağlama tertibatının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, güç tahrikli (motorlu) araçların çocuklara yönelik bağlama ekipmanının onaylanmasına ilişkin tek tip teknik hükümler içermektedir (çocuk emniyet sistemleri). Bu uygulama, üç veya daha fazla tekerleği olan motorlu araçlara monte edilmesi uygun olan ve katlanır veya yana bakan koltuklarla kullanılması amaçlanmayan çocuk emniyet sistemleri için geçerlidir.

ECE R-44 Güç Tahrikli Taşıtlarda Çocuk Oturakları İçin Bağlama Tertibatının Onayı

Çocuk emniyet sistemi, kayışların ve emniyet kemeri tokası, ayar ekipmanı, ilave parçalar ve bazı durumlarda taşıma yatağı ve bebek taşıyıcı olarak ilave bir ekipman ile birleştirilmesini sağlayan bileşenlerin bir düzenlemesidir. Bu tür bağlama tertibatı, kullanıcının vücudunun hareket kabiliyetini sınırlamak ve çarpışma veya ani bir frenleme durumunda, kullanıcının yaralanma riskini azaltmak üzere tasarlanmıştır (ISOFIX sistemi). Söz konusu regülasyonda çocuk kısıtlamaları, çocuğun ağırlığına bağlı olarak beş gruba ayrılmıştır.

Bir tür çocuk oturakları için bağlama tertibatının onaylanması için başvuru, ticari marka sahibi tarafından veya onun onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Her çocuk emniyetine ilişkin onay başvurusunda, çocuk emniyet kemerinin teknik bir açıklaması, kullanılan kayışların ve diğer malzemelerin özellikleri, çocuk emniyet kemerini oluşturan parçaların çizimleri, kurulum talimatları ve algılama ekipmanı, toksisite ve alev alabilirlik özellikleri sunulmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-44 Güç tahrikli taşıtlarda çocuk oturakları için bağlama tertibatının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-44 Güç tahrikli taşıtlarda çocuk oturakları için bağlama tertibatının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp