ECE R-43 Motorlu Taşıtların Güvenlik Camı Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-43 Motorlu Taşıtların Güvenlik Camı Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-43 regülasyonu, motorlu taşıtların güvenlik camı onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, tekerlekli taşıtlara, donanımlara veya bunlara takılabilecek veya kullanılabilecek parçalara yönelik tek tip teknik hükümler içermektedir. Bu uygulama, L, M, N ve O kategorisi araçlar için tasarlanan ön camlar ve diğer camlar, aydınlatma ve ışıklı sinyal cihazları, gösterge panelleri, özel kurşun geçirmez camlar ve çift camlar için geçerlidir.

ECE R-43 Motorlu Taşıtların Güvenlik Camı Onayı

Bu regülasyon kapsamına, sertleştirilmiş camlar (mekanik mukavemetini artırmak ve parçalanmasını koşullandırmak için özel işleme tabi tutulan tek bir cam katmanı), lamine camlar (bir veya daha fazla plastik malzeme katmanı tarafından bir arada tutulan ve birkaç katmandan oluşan cam), sıradan lamine camlar (oluştuğu cam katmanlarından hiçbirinin bir işleme tabi tutulmadığı cam) veya işlem görmüş lamine camlar (oluştuğu cam katmanlarından en az birinin özel olarak işlendiği cam) girmektedir. Bunun dışında daha birçok güvenlik camı regülasyon kapsamındadır.

Bir cam tipinin onaylanması için başvuru, üretici firma tarafından veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Bu sırada her bir cam türü için başvuruya, tüm cam özelliklerini içeren teknik bir açıklama, ön camlar dışındaki camlar için belli bir formatta hazırlanan diyagramlar, onay alınacak ön cam modellerinin listesi, ölçekli çizimler ve camın araç içindeki konumlarını gösteren ayrıntılı şemalar sunulmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-43 Motorlu taşıtların güvenlik camı onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-43 Motorlu taşıtların güvenlik camı onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp