ECE R-42 Karayolu Taşıtlarının Ön ve Arka Koruma Parçalarının (Tamponlar vb) Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-42 Karayolu Taşıtlarının Ön ve Arka Koruma Parçalarının (Tamponlar vb) Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-42 regülasyonu, karayolu taşıtlarının ön ve arka koruma parçalarının (tamponlar vb) onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, motorlu araçların ekipman ve parçalarının onaylanmasına ilişkin tek tip hükümler içermektedir ve binek araçlarının ön ve arka kısımlarının belli bölümlerinin düşük hızdaki bir çarpışma durumundaki davranışları için geçerlidir. Karayolları araçlarının dış koruması, esas olarak araçların ön ve arka kısımlarında bulunan ve temas ve küçük şokların ciddi hasarlara neden olmamasını sağlayacak şekilde tasarlanmış olan koruyucu ekimanlar ile sağlanır.

ECE R-42 Karayolu Taşıtlarının Ön ve Arka Koruma Parçalarının (Tamponlar vb) Onayı

Testler sırasında esas alınan boş ağırlık, aracın çalışma sırasındaki ağırlığıdır ve yakıt, soğutma sıvısı, yağlama maddesi, ekipman ve yedek tekerlek ile tamamlanan standart donanımlı ağırlığıdır. Aracın yüklü ağırlığı ise, içindeki yolcular dahil ağırlığını ifade eder.

Araç tamponlarının düşük hızda çarpışma anında sağladıkları korumaya ilişkin araç tipinin onaylanması başvurusu, bu aracı üreten firma ve onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Bu sırada araç tipi, boyutları, çizimleri ve bileşenleri ile ilgili ayrıntılı açıklamalar, aracın ön, yan ve arka cepheden gösteren çizimler, aracın ön ve arka kısımlarının detaylı tasarımları, aracın yüksüz ağırlığı ve koruyucu ekipmanın ayrıntılı bir açıklaması ve araç üzerindeki konumları, testleri yapacak olan teknik servise sunulmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-42 Karayolu taşıtlarının ön ve arka koruma parçalarının (tamponlar vb) onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-42 Karayolu taşıtlarının ön ve arka koruma parçalarının (tamponlar vb) onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp