ECE R-41 Motosikletlerin Gürültü Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-41 Motosikletlerin Gürültü Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-41 regülasyonu, motosikletlerin gürültü onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, gürültü ile ilgili olarak L3 kategorisine giren araçların onaylanmasına ilişkin tek tip hükümler içermektedir. L3 kategorisine giren araçlar, silindir hacmi 50 cm3’den büyük olan, azami hızı saatte 45 km’yi geçen yolcu sepetsiz iki tekerlekli araçlardır. Bu tür motosikletlerin ses emisyonları ile ilgili olarak bir motor devri tipinin onaylanması için başvuru, üretici firma ya da usulüne uygun olarak onaylanmış yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında, motor devri tipinin açıklaması, motosiklet tipini tanımlayan rakam ve semboller, egzoz veya susturma sistemini oluşturan bileşenlerin bir listesi, monte edilmiş egzoz veya susturma sisteminin çizimleri ve motor üzerindeki pozisyonu, kolayca yerleştirilip tanımlanabilmesi için her bir bileşenin çizimleri, kullanılan malzemelerin özellikleri ve egzoz sisteminin boyutlarını gösteren kesitsel çizimler sunulur. Ayrıca onay testlerinin yapılmasından sorumlu teknik servis, motor üreten firmadan egzoz veya susturma sisteminin bir örneğini talep edebilir.

ECE R-41 Motosikletlerin Gürültü Onayı

Onay için gönderilen motosiklet tipinin ses emisyonları, söz konusu regülasyon ekinde açıklanan iki yöntemle ölçülmelidir: hareket halindeki motor devri ve dururken motor devri. Motosiklet üreten firma, bu regülasyonun gürültü emisyon kriterlerini yerine getirmek için hiçbir ekipmanı değiştirmeyecek veya ayarlamayacaktır. Testler en kötü senaryoya göre yapılır. Yetkili makam, bu regülasyonda öngörülen herhangi bir testi yapabilir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-41 Motosikletlerin gürültü onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-41 Motosikletlerin gürültü onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp