ECE R-4 Motorlu Taşıtların Arka Plaka Lambalarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-4 Motorlu Taşıtların Arka Plaka Lambalarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-4 regülasyonuna göre, motorlu araçların arka plakalarının aydınlatılması için konulacak lambaların, plakanın tüm yüzeyinin görülebileceği şekilde inşa edilmesi gerekmektedir. Bu yasal düzenlemenin ekinde aydınlatılacak yüzeyin en düşük görüş alanı ölçüleri verilmiştir (Ek 4). Bu görüş alanı açıları, sadece aydınlatıcı cihazın göreceli konumlarına ve plaka için boşluğa ilişkindir. Araç üzerine monte edildiği zaman plakanın görünürlük alanı, ilgili ulusal düzenlemelere tabidir.

ECE R-4 Motorlu Taşıtların Arka Plaka Lambalarının Onayı

Tüm ölçümler, üretici tarafından belirtilen kategorideki standart renklendirilmemiş veya renkli ışık kaynağı ile yapılmalıdır. Filament lambaların kullanılması durumunda, bu filament lamba için gereken referans ışık akısı sağlanmalıdır. LED ışık kaynağı kullanılması durumunda, üretilen ışık akısı değeri düzeltilmelidir. Düzeltme faktörü, objektif ışık akısı ile uygulanan voltajda bulunan ışık akısının değeri arasındaki orandır.

Herhangi bir arka plaka aydınlatması cihazı için, filament lambalar ile donatılmış olanların dışında bir dakika sonra ve 30 dakika çalıştırmadan sonra ölçülen parlaklık değerleri, en düşük gerekliliklere uygun olmalıdır. Bir dakikalık çalışmadan sonra parlaklık dağılımı, her ölçüm yapılan noktaya bir dakika sonra ve 30 dakikalık çalışmadan sonra bir noktada ölçülen parlaklık değerlerinin oranı uygulanarak hesaplanır.

Bu arada aydınlatıcı cihaz üreten firma, bu cihazın, plakanın alanı ile ilgili olarak monte edileceği bir veya daha fazla alanı belirtmelidir. Lamba, üretici tarafından belirtilen yerlere yerleştirildiğinde, levha yüzeyindeki ışığın yanma açısı, aydınlatılacak yüzeyin herhangi bir noktasında 82 dereceyi geçmemelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-4 Motorlu taşıtların arka plaka lambalarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-4 Motorlu taşıtların arka plaka lambalarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp