ECE R-39 Hız Ölçer Donanımı ve Yerleştirilmesi Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-39 Hız Ölçer Donanımı ve Yerleştirilmesi Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-39 regülasyonu, hız ölçer donanımı ve yerleştirilmesi konusunda motorlu taşıtların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, hız ölçer ve kilometre sayacı donanımı ile ilgili kurulum da dahil olmak üzere araçların onaylanmasına ilişkin tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-39 Hız Ölçer Donanımı ve Yerleştirilmesi Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Kurulumu da dahil olmak üzere hız ölçer ve kilometre sayacı ekipmanları ile ilgili olarak bir araç tipinin onaylanması için başvuru, üretici firma veya onun yetkili kıldığı temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte araç tipinin açıklaması yapılır ve onaylanacak olan araç tipinde yüksüz bir araç, onay testlerini yapan teknik servise sunulur. Onaylanacak araca bu teknik düzenlemenin gereklerine uygun bir hız göstergesi ve kilometre sayacı yerleştirilmelidir. Hız göstergesi, sürücünün doğrudan görüş alanına yerleştirilmeli ve hem gündüz hem de gece açıkça okunabilir olmalıdır. Ayrıca gösterilen hız aralığı, bu araç türünün maksimum hızını içerecek kadar geniş olmalıdır. Hız göstergesi ekranındaki hız değerleri, aracın en yüksek hızı saatte 200 km’yi aşmıyorsa, 20 km/s’yi aşmayan aralıklarla belirtilmelidir. Saatte 200 km’yi aşıyorsa hız değerleri 30 km/s’yi aşmayan aralıklarla gösterilmelidir.

Hız ölçer ekipmanının doğruluğunu tespit edecek test yöntemler, bu regülasyonda yer almaktadır. Belirtilen hız, aracın gerçek hızından daha düşük olmamalıdır.

Bu arada hız birimi olarak mil kullanılan ülkelerde satılan araçlarda, kilometre sayacı mil olarak işaretlenmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-39 Hız ölçer donanımı ve yerleştirilmesi konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-39 Hız ölçer donanımı ve yerleştirilmesi konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp